Kanały RSS

Tworzenie RSS - poradnik

RSS Builder - opis darmowego programu wspomagającego tworzenie kanałów

W drodze eksperymentu wprowadzamy kanał informacyjny w technice RSS. Jest to XML-owa technika wysyłania nagłówków wiadomości, które użytkownik odczytuje w specjalnym czytniku RSS. Ze względu na obsługę polskich liter polecamy darmowe czytniki RSSreader (http://www.rssreader.com) oraz RSS Bandit (http://www.rssbandit.org). Polską wersję językową ma FeedDemon (http://www.bradsoft.com), zaprojektowany przez znanego wszystkim webmasterom Nicka Bradbury'ego', autora Homesite'a i TopStyle'a. Niestety, choć program był w fazie testowej dostępny za darmo, wersja finalna (od 15 grudnia) jest już płatna. Ale warto obejrzeć przynajmniej trial.

Zaletą kanałów RSS jest możność oglądania w jednym miejscu nagłówków wiadomości z wielu źródeł jednocześnie, czyli zaabonowanych kanałów. Wiele kanałów znajduje się na stronie wydawnictwa IDG - http://www.idg.pl/rss/ - które jest jednym z prekursorów kanałów RSS w Polsce. Użytkownik przegląda tylko nagłówki, a jeśli coś go interesuje, klika na adresie i wczytuje całą stronę z wiadomością - oczywiście już z serwera dostawcy. Oszczędza to czas i daje łatwy przegląd interesujących informacji.

Kanał "Kurs HTML - poradnik webmastera" nie będzie oczywiście zawierać dziesiątek informacji dziennie, jak w serwisach informacyjnych. Co jakiś czas pojawi się po prostu informacja o zmianie na stronach, o szczególnie ważnych programach, o książkach związanych z szeroko rozumianym webmasterstwem. Czytelnik rzuci okiem na nagłówek, a jeśli go to zafrapuje, sięgnie do źródła.

Adres kanału: http://webmaster.helion.pl/kurshtml/rss/kurshtml.xml (uwaga: to adres do skopiowania, a nie klikania!)

Kanał "Kurs HTML - poradnik webmastera" w czytniku FeedDemon (kliknij - 133 KB).

Rozmiar: 32547 bajtów

Aby dodać kanał, skopiuj podany wyżej adres do schowka i wybierz polecenie Plik - Nowy - Nowy serwis i w kreatorze dodaj kanał do listy już istniejących.

Kanał ""Kurs HTML - poradnik webmastera" w czytniku RSSreader (kliknij - 142 KB).

Rozmiar: 32547 bajtów

Aby dodać kanał, skopiuj podany wyżej adres do schowka i wybierz polecenie File - New Group i utwórz grupę, np. Webmasterstwo. Potem wybierz polecenie File - New Channel i dodaj kanał kursu.