Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Więcej o edycji

Email Drukuj PDF

W rozdziale o tworzeniu strony powiedzieliśmy o elementarnych narzędziach do formatowania tekstu. Teraz powiemy nieco więcej o możliwościach oferowanych przez serwis.

Układ

Gdy otworzysz stronę do edycji, a następnie rozwiniesz menu Układ, zobaczysz listę dostępnych układów strony - jest ich 9, a domyślny jest układ z jedną kolumną (w języku gazetowym powiedzielibyśmy szpaltą).

Poeksperymentuj z różnymi układami. Ikony przy poszczególnych pozycjach pokazują, jak będzie wyglądać strona podzielona na bloki. Gdy wybierzesz układ, zobaczysz delikatnie zarysowane linie obrazujące podział strony. Tak wygląda strona podzielona na dwie kolumny.

Wyboru dokonaj zgodnie z własnymi potrzebami - pamiętaj, że każda strona może mieć inny układ bloków, zależny od konkretnych potrzeb.

Grafika

Co oczywiste, w tekstach możemy umieszczać grafiki. Jak już wiemy, każda witryna ma do dyspozycji 100 MB miejsca, zatem zmieści się w niej ograniczona liczba ilustracji, aczkolwiek jeśli przyjmiemy, że przeciętna ilustracja ma kilkaset kilobajtów, i tak zmieści się w niej sporo fotografii.

Najprostszy sposób umieszczenia zdjęcia to przesłanie go z dysku naszego komputera na serwer. W tym celu wykonaj następujące czynności:

 • Umieść kursor w miejscu, gdzie powinno się pojawić zdjęcie.
 • Rozwiń menu Wstaw i wybierz polecenie Obraz.
 • W okienku Dodaj obraz kliknij przycisk Przeglądaj i znajdź fotografię na dysku.
 • Po przesłaniu (może to chwilkę potrwać, zależnie od wielkości zdjęcia) kliknij przycisk OK, aby wstawić zdjęcie do dokumentu.

Po wstawieniu możemy wykonać jeszcze kilka czynności formatujących - gdy zdjęcie jest zaznaczone myszką, widać pod nim pasek z opcjami.

Wyrównaj oznacza wyrównanie zdjęcia do lewego marginesu, środkowanie i wyrównanie do prawego. Rozmiar to mały, średni, duży lub wielkość oryginalna. Otaczanie włącza lub wyłącza oblewanie grafiki tekstem. Polecenie Usuń usuwa grafikę z dokumentu.

Usługi Google

W Witrynach Google możesz umieszczać rozmaite elementy tworzone w innych usługach Google, jak fotografie z Picasa Web Albums, dokumenty z pakietu Dokumenty Google, mapki z Map Google, kalendarze itd.

Załóżmy, że utworzyliśmy stronę o nazwie Fotografie i umieściliśmy ją w sekcji Sport i hobby. Wykorzystamy zdjęcia znajdujące się w Picasa Web Albums.

 • Wybierz w menu Wstaw - Zdjęcia z programu Picasa.

W okienku Wstaw automatycznie zostanie wczytana karta Zdjęcia i wczytane albumy, które utworzyłeś wcześniej w serwisie Picasa Web Albums.

 • Kliknij album (aby inne osoby mogły oglądać fotografie, album musi być publiczny), co spowoduje wczytanie zdjęć.
 • Kliknij zdjęcie, a potem przycisk Wybierz.

Zdjęcie pojawi się w witrynie w pozycji kursora. Jesli zechcesz wstawić kolejne, powtórz procedurę.

Możesz wstawić nie tylko pojedyncze zdjęcia, ale i cały album - musisz jednak sporządzić taki pokaz wcześniej w serwisie PWA.

 • Jeśli zechcesz wstawić na stronę mapkę Google, wybierz w menu Wstaw - Mapa.
 • W oknie Wstaw ukaże się interfejs Map Google. Wyszukaj miejsce lub podaj konkretny adres.

 • Kliknij przycisk Wybierz, aby zatwierdzić postać mapy.

W oknie Wstaw Mapa Google możesz jeszcze zmodyfikować tytuł i zmienić rozmiary widocznej mapki. Po kliknięciu Zapisz mapa zostanie wstawiona do dokumentu. W trybie edycji będzie widoczny jedynie szkielet gadżetu, dopiero po zapisaniu dokumentu zobaczysz właściwy widok.

W analogiczny sposób możesz wstawić kalendarz - aby inne osoby mogły go oglądać, kalendarz musi być upubliczniony.

Po wybraniu polecenia Wstaw - Kalendarz wybieramy kalendarz z listy, po czym w oknie Wstaw Kalendarz Google ustalamy parametry wyświetlania. Po kliknięciu Zapisz pojawia się szkielet gadżetu, zaś sam kalendarz będzie widoczny dopiero po zapisaniu strony.

W ten sam sposób możesz wstawić dokumenty pochodzące z edytora tekstów w pakiecie Dokumenty Google, arkusze kalkulacyjne czy prezentacje. Wszystkie muszą być upublicznione, inaczej nie będą widoczne dla osób postronnych.

Możesz także wstawić wideo z YouTube - w oknie Wstaw Film z YouTube podaj adres, ustal parametry wyświetlania i kliknij Zapisz. Klip będzie widoczny po zapisaniu strony.

W ten sposób możesz umieścić w swojej witrynie znacznie więcej materiałów zdjęciowych czy filmowych, gdyż nie będą obciążać skromnego objętościowo limitu objętości witryny.

 

 

Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Joomla! Profesjonalne
tworzenie stron WWW

Joomla! 1.5 od kuchni. Ponad 130 przepisów!

Joomla! 1.5 od kuchni.
Ponad 130 przepisów!

Joomla. Tworzenie stron WWW. Szybki start.

Joomla. Tworzenie stron WWW.
Szybki start.

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3577
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21431911