Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nawigacja

Email Drukuj PDF

Szerokość i położenie paska nawigacji

Gdy jesteś zalogowany na swoim koncie, pod paskiem nawigacyjnym widnieje link Edytuj pasek boczny. Gdy go klikniesz, ukaże się interfejs panelu administracyjnego, w którym możesz zmienić właściwości paska.

Po kliknięciu przycisku Zmień układ witryny ukaże się okno Zmień układ witryny, w którym możesz określić widoczność, położenie i szerokość paska bocznego.

Pasek może być umieszczony po lewej lub prawej stronie witryny (typowym położeniem jest po lewej), można w ogóle go usunąć, wreszcie możesz ustalić szerokość, zmieniając domyślne 150 pikseli na inną wartość, na przykład 200.

Po dokonaniu zmian kliknij OK, a po powrocie do panelu administracyjnego kliknij przycisk Zapisz zmiany, a potem Powrót do witryny. Przykładowo, pasek o szerokości 200 pikseli będzie wyglądać następująco:

Jak widać, dłuższy tytuł stron mieści się teraz w jednym wierszu i nie jest zawijany.

Wyświetlanie kilku szczebli stron

Do tej pory witryna wyświetlała jedynie dwa szczeble stron, a w pokazanych przykładach utworzyliśmy trzy szczeble. Wprawdzie do stron najniższego szczebla mamy dostęp z poziomu wyższego szczebla, jednak zapewne większość twórców stron będzie wolała wyświetlać strony w pasku.

 • Kliknij Edytuj pasek boczny.
 • W sekcji Nawigacja kliknij edytuj.
 • W oknie Konfiguruj nawigację wybierz z rozwijanej listy pozycję 3 lub wszystkie.

Po zatwierdzeniu wyboru przyciskiem OK i powrocie do modułu administracji kliknij przycisk Zapisz zmiany. Po powrocie do witryny zobaczysz wszystkie trzy szczeble. Niższe szczeble można zwijać i rozwijać trójkątnymi przyciskami.

Gdy jeszcze w oknie konfigurowania zaznaczysz pole wyboru Wyświetl tytuł, tytuł Nawigacja będzie widoczny nad paskiem nawigacyjnym – treść tytułu możesz sam określić.

Ręczne organizowanie nawigacji

Do tej pory system automatycznie organizował spis treści w pasku nawigacyjnym, ustawiając strony alfabetycznie.

Jeśli jesteś w stanie przewidzieć z góry strukturę swojej witryny, możesz nadawać stronom tytuły z numeracją (możesz je w dowolnej chwili wyedytować i dodać liczby w sekcji tytułu), np. 1. Rodzina i przyjaciele, 2. Zajęcia itd. Wtedy strony zostaną ułożone alfabetycznie, ale zgodnie z numerami. Jednak taki sposób jest ryzykowny, gdyż potem wstawienie w środku jakiejś strony wymagałoby ręcznego przenumerowania wszystkich kolejnych stron.

Lepiej jest zatem skorzystać z ręcznej organizacji spisu treści.

 • Kliknij Edytuj pasek boczny.
 • W sekcji Nawigacja kliknij edytuj.
 • W oknie Konfiguruj nawigację usuń zaznaczenie pola wyboru Automatycznie zorganizuj nawigację.

Wygląd okna Konfiguruj nawigację zostanie zmieniony – system wyświetli hierarchię stron, którą możesz teraz ręcznie zmienić, przesuwając po prostu poszczególne strony na inne miejsca. Daje to pełną swobodę modyfikowania spisu treści widocznego w pasku nawigacyjnym twojej witryny.

Ustawimy teraz kursor na pozycji Rodzina i przyjaciele i klikniemy przycisk strzałki w górę.

Cały blok stron, łącznie ze wszystkimi podstronami, zostanie przeniesiony w górę. Zauważ, ze w tym momencie okazuje się, jak ważne jest poprawne organizowanie stron w hierarchii – możemy operować całymi blokami stron.

Po dokonaniu wszystkich niezbędnych zmian spis treści będzie wyglądał w oknie następująco:

Gdy zatwierdzisz zmiany przyciskiem OK, a potem zapiszesz zmiany w module administracyjnym, po powrocie do witryny zobaczysz już właściwy układ.

Ale uwaga: po zmianie sposobu organizowania menu z automatycznego na ręczny każdą nową stronę trzeba już będzie dodawać do menu ręcznie.

Załóżmy, że utworzyliśmy stronę o podróży na Wyspy Kokosowe (jako podstronę Podróży) i chcemy ją też podpiąć do menu, w sekcji Podróże.

 • Klikamy Edytuj pasek boczny.
 • W panelu administracyjnym, na karcie Układ witryny, klikamy Nawigacja - edytuj.
 • W okienku Konfiguruj nawigację ustawiamy kursor na sekcji Podróże.
 • Klikamy polecenie Dodaj stronę.
 • Utworzona przed chwilą strona będzie widoczna zapewne jako pierwsza - klikamy ją (pojawia się przy niej zielony "ptaszek"), a potem przycisk OK.
 • W oknie Konfiguruj nawigację klikamy przycisk strzałki w prawo, aby umieścić stronę jako podrzędną w sekcji Podróże

Zatwierdzamy operację, zapisujemy zmiany - po powrocie do witryny strona będzie widniała jako podstrona właściwej sekcji.

Zauważ, że każda kolejna strona w sekcji może być dodana bez dodatkowego "wcinania", gdy ustawisz kursor na poprzedniej stronie z tej samej sekcji.

 

 

Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Joomla! Profesjonalne
tworzenie stron WWW

Joomla! 1.5 od kuchni. Ponad 130 przepisów!

Joomla! 1.5 od kuchni.
Ponad 130 przepisów!

Joomla. Tworzenie stron WWW. Szybki start.

Joomla. Tworzenie stron WWW.
Szybki start.

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3577
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21432133