Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Gadżety

Email Drukuj PDF

Google udostępnił programistom specjalne narzędzia programistyczne, dzięki którym internauci z całego świata utworzyli dziesiątki tysięcy drobnych gadżetów. Mogą być one wykorzystywane w poczcie Gmail, osobistym portalu iGoogle, kalendarzu Google, w serwisie blogowym Blogger, a także i w witrynach Google.

  • Aby wstawić gadżet, wybierz w trybie edycji strony polecenie Wstaw - Więcej gadżetów.

Pojawi się okno Skonfiguruj gadżet, w którym masz dostęp do zasobów na serwerach Google. Oczywiście ograniczymy się tutaj do kilku przykładowych gadżetów.

Mamy tu kilka folderów tematycznych. Gdy przewijasz suwak, z serwera wczytywane są kolejne gadżety, zatem przewijanie może trwać bardzo długo. Wygodniej jest się posłużyć wyszukiwarką gadżetów, ale na ogół trzeba posługiwać się anglojęzycznymi terminami, aczkolwiek znajdziesz też i wiele polskich, jak np. zegar czy kalendarz. Trzeba też pamiętać, że pod jedną nazwą kryje się nieraz kilka czy kilkanaście gadżetów napisanych przez różnych programistów.

Gdy klikniesz konkretny gadżet, ukaże się okno, w którym musisz skonfigurować parametry wyświetlania lub też przyjąć domyślne.

Przykładowo, gdy w folderze Polecane wybierzemy RSS Feed, w oknie Skonfiguruj gadżet, będziemy mogli podać parametry, jak adres kanału RSS, szerokość i wysokość gadżetu, liczbę wyświetlanych tytułów wiadomości.

Po zatwierdzeniu parametrów i zapisaniu dokumentu zobaczymy gadżet w działaniu.

Gdy w tym samym folderze wybierzemy Twitter Widget, następnie musimy skonfigurować sposób wyświetlania gadżetu.

Po zapisaniu strony otrzymamy działający gadżet.

Gadżet Conversation Element pozwoli nam prowadzić na stronie wymianę opinii z internautami.

Gadżet w akcji:

Gadżet Bob Marley MP3 songs wyświetla sample z utworami Marleya.

To oczywiście tylko pierwsze z brzegu przykłady - chodzi i zilustrowanie sposobu wstawiania, konfigurowania i działania gadżetów. Każdy, kto chce wykorzystać takie programy na swojej stronie, musi po prostu poszukać, wypróbować działanie, pobawić się różnymi ustawieniami. Zdecydowana większość gadżetów nie będzie dla nas przydatna, ale i tak znajdzie się spora garść użytecznych programów. 

 

 

Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Joomla! Profesjonalne
tworzenie stron WWW

Joomla! 1.5 od kuchni. Ponad 130 przepisów!

Joomla! 1.5 od kuchni.
Ponad 130 przepisów!

Joomla. Tworzenie stron WWW. Szybki start.

Joomla. Tworzenie stron WWW.
Szybki start.

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3577
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21432031