Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Administracja

Email Drukuj PDF

Warto jeszcze powiedzieć kilka słów o administrowaniu serwisem. Przykładem wagi strony administracyjnej była przedstawiona tu technika tworzenia systemu nawigacyjnego w witrynie - sięgaliśmy wtedy do zaplecza, klikając link Edytuj pasek poczny.

Zaplecze uruchamiamy też, klikając w prawym górnym rogu do przycisku Więcej czynności i wybierając polecenie Zarządzanie witryną. Zaplecze zawiera trzy sekcje - Zawartość witryny, Ustawienia witryny i Wygląd witryny. Powiemy tu jedynie o paru aspektach pracy, zalecając stopniowe spenetrowanie wszystkich informacji i opcji.

Na karcie Ogólne masz informacje o swojej witrynie, w tym tytuł i opis - możesz je zmienić w dowolnej chwili. Widzisz także ilość zajętego przez witrynę miejsca.

Na Udostępnianie możesz dodać inne osoby w roli współautorów, a nawet zarządzających witryną. Zapraszamy je, wysyłając do nich list na ich konta w Google.

Karta Układ witryny jest ci już znana - redagujesz na niej przede wszystkim pasek boczny witryny, co wykonujemy dość często, jeśli samodzielnie tworzymy system nawigacyjny. Pod przyciskiem Konfiguruj wyszukiwanie możesz rozszerzyć wyszukiwarkę o Google (domyślnie przeszukiwana jest jedynie witryna), a nawet i dodatkowe wyszukiwarki, choć to już nieco wyższa szkoła jazdy.

Na karcie Kolory i czcionki możesz zmodyfikować motyw graficzny witryny - takie elementy, jak czcionka i kolor tekstu, kolor poszczególnych elementów czy obrazy tła. W każdej chwili możesz powrócić do wartości domyślnych dla używanego przez siebie motywu graficznego.

Na karcie Motywy możesz wybrać inny szablon graficzny. Oczywiście wiąże się to z modyfikacją wyglądu stron, więc po zmianie powinieneś przejrzeć witrynę, czy nie doszło do jakichś zaburzeń.

Na karcie Strony widzisz listę wszystkich znajdujących się w witrynie stron. Z kolei karta Szablony zawiera listę szablonów stron. Domyślnie mamy cztery, zaś w poradniku mówiliśmy cały czas o używaniu jednego, domyślnego szablonu, jakim jest Strona internetowa. Masz jeszcze do dyspozycji Ogłoszenia (na bazie tego szablonu można zbudować miniblog), Lista (coś w rodzaju kartotekowej bazy danych) oraz Magazyn plików, gdzie możemy wstawiać pliki. Możesz także tworzyć własne szablony, redagując jakiś specjalny układ strony i zapisując go jako szablon pod własną nazwą.

Ponieważ poradnik ma być tylko wstępem do usługi, sugerujemy eksperymentowanie z rozmaitymi funkcjami, gdy dopiero ich praktyczne używanie pozwoli nabrać doświadczenia. Witryny Google to system dość prosty w obsłudze, ale jest oczywiste, że pełne panowanie nad poszczególnymi aspektami uzyskujemy dopiero z biegiem czasu. 

 

 

Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Joomla! Profesjonalne
tworzenie stron WWW

Joomla! 1.5 od kuchni. Ponad 130 przepisów!

Joomla! 1.5 od kuchni.
Ponad 130 przepisów!

Joomla. Tworzenie stron WWW. Szybki start.

Joomla. Tworzenie stron WWW.
Szybki start.

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3577
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21431936