Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Stanza

Email Drukuj PDF

Stanza jest bezpłatnym czytnikiem i konwerterem ebooków opracowanym przez firmę Lexcycle. Jest to najpopularniejszy obecnie czytnik dla smartfonów iPhone, ale równolegle powstają też wersje dla Windows i Mac OS X.

W wersji desktopowej program pozwala wczytywać wiele formatów dokumentów. Gdy otworzysz program i sięgniesz w menu do polecenia Plik - Open File (program ma kilka spolszczonych pozycji menu), możesz sięgnąć po plik w jednym z około 20 formatów. Przykładowo, gdy wybierzesz plik Worda, zostanie on w locie przekonwertowany i otwarty.


Niestety, żadne formatowanie nie jest uwzględniane, zatem zobaczysz tylko czystą treść, ale bez kłopotu są obsługiwane polskie litery.

Każdy otwarty plik możesz od razu zapisać (Plik - Save As) w formacie EPUB, a gdy skorzystasz z funkcji eksportu, będzie mógł wyeksportować go w jednym z kilkunastu formatów.


Plik EPUB zapisany na dysku możesz rozpakować za pomocą archiwizera (po zmianie rozszerzenia na .zip) i sprawdzić, jak wygląda zawartość kontenera. Jest to oczywiście znany nam już plik mimetype, folder META-INF z plikiem container.xml oraz folder OEBPS z plikami źródłowymi. W folderze tym zapisywany jest plik XHTML (w standardzie XHTML 1.0) z rozszerzeniem .xhtml. Jest oczywiście content.opf ze strukturą publikacji i toc.ncx ze strukturą spisu treści.

Pliki takie możesz naturalnie ręcznie zmodyfikować, a potem spakować ponownie publikację za pomocą archiwizera i nadać rozszerzenie .epub. Może to być dogodna forma tworzenia publikacji z dowolnych źródeł, z wykorzystaniem programu Stanza jako pośrednika. Warto poeksperymentować z różnymi formatami.

 

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3574
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21313573