Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Sigil

Email Drukuj PDF

Sigil to bezpłatny edytor plików ePub, dostępny dla platform Windows, Linux i Macintosh, pracujący w trybie wizualnym. Znajdziesz go na stronie http://code.google.com/p/sigil/.

Praca z Sigil przypomina pracę ze zwykłym edytorem tekstów. Program pozwala wstawiać tytuły stopnia od 1 do 6 (tak jak w HTML, co oczywiste), podstawowe atrybuty tekstu (pogrubienie, pochylenie, podkreślenie), listy punktowane i numerowane, ilustracje, wcięcia tekstu. Akapity mogą być justowane do lewego, prawego lub do obu marginesów, jak też środkowane.

Zazwyczaj pracujemy w trybie wizualnym, ale możemy też przełączyć edytor na tryb kodu źródłowego (HTML) lub tryb mieszany, z podglądem kodu źródłowego w dolnej części okna edycyjnego.

Można też wstawiać znacznik Chapter Break, który przy kompilowaniu publikacji nakazuje edytorowi tworzyć twarde przełamanie strony. Jest on zwykle stosowany dla wyraźnego oddzielenia rozdziałów publikacji. W edytorze jest widoczny jako pozioma kreska w czerwonym kolorze.

Do dyspozycji mamy edytor metainformacji, gdzie możemy opatrzyć dokument szeregiem informacji o ogólnym charakterze, jak tytuł, autor, data publikacji, wydawca itd. Są one dostępne w sekcjach Basic i Advanced.

W edytorze struktury dokumentu (TOC Editor) możemy obejrzeć podział dokumentu na podstawowe elementy, z wyróżnieniem śródtytułów.

Gotowy dokument zapisujemy w natywnym formacie Sigil lub też od razu eksportujemy do formatu ePub, który może być bezpośrednio wczytany do urządzenia lub programu akceptującego ten format.

 

 

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3574
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21313617