Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pliki źródłowe

Email Drukuj PDF

Nie sposób pominąć oczywiście problemu plików źródłowych stanowiących surowiec dla publikacji. Bezpośrednim surowcem, czy może raczej kompilowanym półproduktem, są pliki XHTML w standardzie kodowania UTF-8. Natomiast jako podstawę możesz wykorzystać pliki HTML, pliki tekstowe TXT, a za pośrednictwem konwertera takiego jak Stanza, nawet pliki Worda czy PDF. Wszystkie są przetwarzane do postaci XHTML, a przykładowa część nagłówkowa takiego pliku wygląda następująco:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="application/xhtml+xml; charset=utf-8" />
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="/style.css" />
<title>Rozdział I</title>
</head>

Jeśli dysponujesz plikami źródłowymi HTML w standardzie kodowania ISO-8859-2, przekonwertuj je na UTF-8 w edytorze HTML i zapisz jako plik XHTML, aby nie było żadnych problemów z wyświetlaniem skompilowanej publikacji w czytnikach EPUB.

Jak pokazują zrzuty ekranowe z czytników ebooków, na ogół nie ma problemów z wyświetlaniem w nich polskich znaków (Stanza, Mobipocket Reader, Calibre), z jednym, ale za to istotnym wyjątkiem. Jest nim zbudowany w technologii Flash czytnik Adobe Digital Editions w wersji 1.6, który wyświetla jedynie znaki "ł" i "ó". Pozostałe polskie litery są zastępowane znakami zapytania. Ten pożałowania godny stan ilustruje poniższy ekran:


W obecnej chwili (stan w styczniu 2009) eliminuje to czytnik Adobe jako domyślny czytnik polskojęzycznych ebooków w standardzie EPUB, aczkolwiek trzeba od razu zauważyć, że nie ma żadnych problemów z polskimi literami w publikacjach PDF, które program ten także obsługuje.

Wypada więc czekać do momentu językowej uniwersalizacji programu, co - miejmy nadzieję - nastąpi w dającej się przewidzieć przyszłości, gdyż standard EPUB jest obecnie intensywnie wdrażany przez producentów sprzętu i oprogramowania do czytania książek elektronicznych, a także przyjmowany przez wydawców (wsparcie dla standardu ogłosiło ostatnio The American Publishers Association, co jest de facto przepustką do rynku).

Jeszcze jednym ważnym czynnikiem jest fakt, że Adobe oferuje infrastrukturę serwerową zabezpieczającą publikacje komercyjne w standardzie EPUB (Adobe Content Server), co jest ważne dla wydawców działających w oparciu o zasady rynkowe. Oczywiście infrastruktura ta nie jest potrzebna, gdy publikujemy ebooki niekomercyjne.

Tak więc, czekając na wsparcie, warto już teraz znać zasady tworzenia publikacji także z uwzględnieniem specyfiki czytnika Adobe.

 

 

 

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3574
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21313629