Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Czym jest ePub

Email Drukuj PDF

EPUB to otwarty standard opracowany przez International Digital Publishing Forum, oparty na języku XML, służący do publikowania elektronicznych książek (ebooków). Jest to bezpośredni następca rozwijanego wcześniej standardu Open eBook. Charakterystyczną cechą standardu jest to, że tworzone w nim książki są niestronicowane, w przeciwieństwie do formatu PDF, w którym publikacje mają z góry narzucony podział na strony.

Dobrze ilustruje to porównanie dwóch ekranów - na pierwszym interfejs jest wąski, zatem w pierwszym wierszu widać pięć wyrazów, na drugim okno zostało rozszerzone i widzimy siedem wyrazów. W publikacji PDF wiersz byłby sztywno narzucony.

Praktyczne znaczenie tego rozwiązania jest takie, że publikacje mogą być czytane w dowolnym czytniku - w programie zainstalowanym w komputerze stacjonarnym (jak np. Adobe Digital Editions, Stanza, Mobipocket Reader, Calibre), w telefonie komórkowym (jak Nokia czy iPhone), wreszcie w dedykowanym czytniku hardware'owym (jak Kindle, eSlick czy Sony Reader). Tekst zawsze będzie się wlewać swobodnie na szerokość widocznego interfejsu, który w komputerze jest zwykle szeroki, a w smartfonie bardzo wąski.

Jest zatem oczywiste, że w wypadku elastycznie wyświetlanego wiersza trudno mówić o jakimkolwiek podziale na strony, podobnie jak w wypadku strony internetowej.

 

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3574
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21313614