Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zarządzanie artykułami

Email Drukuj PDF

Utworzenie artykułu jest łatwe - nie wymaga niczego więcej niż umiejętności posłużenia się edytorem. Musimy jednak poznać podstawowe zasady wyświetlania artykułów.

W rozdziale o tworzeniu artykułów zauważyłeś zapewne moment, gdy zaznaczaliśmy opcję Strona startowa - Tak. Dzięki niej artykuł znalazł się na stronie głównej witryny. Każdy kolejny artykuł, w którym zaznaczysz tę opcję, znajdzie się na stronie głównej i zepchnie w dół poprzednio napisane artykuły. W ten sposób dasz swoim czytelnikom szybki dostęp do najnowszych wiadomości.

Artykuł jest umieszczany na stronie startowej w pełnej postaci. Gdy jest długi, ciągnie się w dół. Przypomnij sobie, że w portalach informacyjnych zazwyczaj umieszcza się na stronie same tytuły lub tytuły i zajawki, po których kliknięciu jesteśmy przenoszeni do właściwego artykułu. W ten sposób na stronie głównej możemy rozmieścić materiały tak, aby czytelnik mógł szybko objąć wzrokiem udostępnione treści, a nie musiał przewijać strony w nieskończoność.

W systemie Joomla możesz skorzystać z narzędzia, które wydzieli zajawkę wyświetlaną na stronie startowej. Wystarczy, że na przykład ustawisz kursor za pierwszym akapitem i klikniesz przycisk Więcej pod oknem edytora. Wówczas w miejscu kursora zostanie umieszczona przerywana kreska oznaczająca podział tekstu.

Gdy zapisz artykuł i przejdziesz na stronę startową, zobaczysz początek swojego artykułu i przycisk Więcej, którego kliknięcie prowadzi do artykułu.

Jak widzisz, taki sposób rozmieszczenia artykułów wygląda ciekawiej i jest wygodniejszy dla czytelnika. 

W panelu do zarządzania artykułami możesz włączać i wyłączać artykuły. Gdy klikniesz zieloną strzałkę w kolumnie Opublikowane, zostanie ona zamieniona na czerwone kółko z krzyżykiem, co będzie znaczyło, że artykuł zostanie schowany i nie będzie widoczny dla czytelników. Nie znaczy to wcale, że usuniesz go z witryny - w dalszym ciągu będzie istniał w bazie danych (artykuły są składowane w bazie SQL), ale po prostu nie będzie opublikowany. Gdy klikniesz z kolei czerwone kółko, opublikujesz artykuł ponownie i będzie go można wyświetlić na stronie startowej albo dać dostęp za pomocą menu (o tworzeniu menu mówimy w osobnym rozdziale) lub za pomocą odsyłacza w innym artykule.

Na poniższej ilustracji widzimy, że doraźnie została cofnięta publikacja pierwszego artykułu na liście.

W analogiczny sposób możemy usuwać artykuły ze strony startowej lub je tam przywracać. Wymaga to kliknięcia w kolumnie Na startowej. W tym wypadku wycofanie artykułu ze strony startowej nie zmienia faktu, że dalej jest on widoczny, ale trzeba dać do niego dostęp za pomocą menu czy odsyłacza z innej strony.

Naturalnie możliwe jest nie tylko wycofywanie artykułów z publikowania, ale i usuwanie ich z bazy danych. Po zaznaczeniu pola wyboru przy artykule i kliknięciu przycisku Kosz przenosimy je do kosza. Nie jest to ostateczne usunięcie, gdyż można jeszcze przywrócić artykuł znajdujący się w koszu. Dopiero opróżnienie kosza usuwa go definitywnie. 

Kolejność artykułów na stronie startowej wynika z daty ich dodania - najnowsze są najwyżej. Jednak kolejność możesz też ustalić ręcznie, sięgając do menu Artykuły - Strona startowa. Klikając zielone strzałki w górę lub w dół możesz zmieniać kolejność, jeśli na przykład zależy ci na ustawieniu jakiegoś artykułu na samej górze.

 

 

Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Joomla! Profesjonalne
tworzenie stron WWW

Joomla! 1.5 od kuchni. Ponad 130 przepisów!

Joomla! 1.5 od kuchni.
Ponad 130 przepisów!

Joomla. Tworzenie stron WWW. Szybki start.

Joomla. Tworzenie stron WWW.
Szybki start.

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3573
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21048298