Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zakładanie witryny

Email Drukuj PDF

Przedstawmy teraz procedurę tworzenia witryny.

 • Aby utworzyć pierwszą witrynę, przejdź na stronę sites.google.com.
 • Jeśli nie jesteś zalogowany na koncie, podaj swój adres e-mail i hasło, po czym kliknij Zaloguj się.

 • Kliknij przycisk Utwórz nową witrynę.

Na następnej stronie musisz podać kilka parametrów swojej witryny.

Serwis oferuje zbiór gotowych szablonów graficznych dla witryn - zdecydowana większość dostępna jest jedynie w języku angielskim, zatem są dla nas mało przydatne. Tym niemniej możesz obejrzeć galerię szablonów, klikając link Przeglądaj galerię.

 • Pozostaw wybór Pusty szablon.
 • W polu Nazwa witryny podaj jakąś nazwę, na przykład Witryna Zosi. Google utworzy automatycznie człon adresu witrynazosi, który będzie mieć postać http://sites.google.com/site/witrynazosi, a przy okazji sprawdzi, czy przypadkiem ktoś z setek tysięcy czy milionów użytkowników nie utworzył już takiego adresu, bo są one w publicznej, światowej przestrzeni Google. Gdyby kilka osób utworzyło witrynę o takiej nazwie, możesz ręcznie zmienić sam adres.
 • Rozwiń przycisk Wybierz motyw i wskaż motyw graficzny - po kliknięciu Więcej motywów znajdziesz dziesiątki propozycji.
 • Rozwiń przycisk Więcej opcji i w polu Opis witryny napisz kilka słów o niej.
 • W polu Udostępnianie pozostaw zaznaczenie Wszyscy na świecie mogą wyświetlać tę witrynę; zakładamy, że zechcesz pokazać swoją witrynę szerszej publiczności.
 • Przepisz antyspamowy kod weryfikacyjny.
 • Kliknij Utwórz witrynę. Gdyby Google zasygnalizował, że taki adres już istnieje, zmień nazwę lub sam adres.

System założy witrynę i wyświetli ją, zgodnie z wybranym motywem graficznym.

Zwróć uwagę, że serwis tworzy od razu system nawigacyjny (spis treści witryny) widoczny zawsze w lewym panelu. Gdy klikniesz jakikolwiek odsyłacz znajdujący się w systemie nawigacyjnym, żądana strona zostanie wyświetlona, natomiast nawigacja będzie widoczna w dalszym ciągu po lewej stronie, pozwalając swobodnie przenosić się do innych stron.

Witryna jest w tym momencie gotowa do pracy – możesz przystąpić do tworzenia nowych stron, korzystając z bogatych narzędzi edycyjnych.

W tym miejscu trzeba jeszcze powiedzieć o kilku aspektach organizacyjnych. Na swoim koncie w Google możesz założyć wiele witryn w systemie Witryn Google. Każda z nich dysponuje miejscem w ilości 100 megabajtów danych. Pozornie to niewiele, jednak elementy multimedialne możesz umieszczać w innych miejscach, jak np. grafiki w serwisie Picasa Web Albums czy wideo w YouTube – wystarczy wtedy odwołać się w witrynie do takiej grafiki, a zostanie ona poprawnie wyświetlona, nie zabierając cennego miejsca w witrynie. W niej będziesz umieszczać w zasadzie jedynie tekst (choć oczywiście możesz umieścić w niej także grafikę).

Witryny Google współpracują z wieloma serwisami Google, pozwalając wykorzystywać zawarte w nich elementy, jak dokumenty tekstowe, kalendarze czy mapy.
 

Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Joomla! Profesjonalne
tworzenie stron WWW

Joomla! 1.5 od kuchni. Ponad 130 przepisów!

Joomla! 1.5 od kuchni.
Ponad 130 przepisów!

Joomla. Tworzenie stron WWW. Szybki start.

Joomla. Tworzenie stron WWW.
Szybki start.

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3585
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21673733