Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Twitter

Zakładamy konto w Twitterze

Email Drukuj PDF

Twitter to najpopularniejszy obecnie na świecie system mikroblogów, w którym uczestniczą dziesiątki milionów użytkowników. W Polsce ma on konkurencję przede wszystkim w postaci popularnego Blipa, ale także kilku innych usług, jednak to właśnie Twitter, jeśli zawierzyć przeprowadzonym jesienią 2009 roku badaniom, skupia najwięcej polskich użytkowników - około pół miliona osób.

Mikroblogi to typowy przykład serwisu społecznościowego, który wtapia się w szerokie spektrum narzędzi do publikowania w Internecie własnych opinii i kontaktowania się z innymi osobami. Dzięki międzynarodowemu zasięgowi pozwala utrzymywać kontakt nie tylko z polską publicznością, ale i internautami z całego świata, dlatego jest chętnie wykorzystywany przez m.in. przez polityków, dziennikarzy, celebrytów, informatyków, naukowców i innych profesjonalistów.

Zaczniemy od postawienia pierwszego kroku, czyli założenia konta w Twitterze. W kolejnych artykułach powiemy o obsłudze i dodatkowych narzędziach wspomagających korzystanie z Twittera. System ten ma otwarty interfejs programistyczny (API), zatem szybko powstały dziesiątki, a nawet setki rozmaitych usług oferujących mnóstwo wygodnych narzędzi, których nie ma w oryginalnym interfejsie Twittera.

Do obsługi Twittera wystarczy oczywiście dowolna nowoczesna przeglądarka internetowa. 

Aby założyć konto, wykonaj sekwencję czynności:

 • Przejdź pod adres http://twitter.com.
 • Kliknij przycisk Sign up now, aby przejść do formularza rejestracyjnego.

 • W formularzu wypełnij wszystkie wymagane pola - imię i nazwisko (np. Jan Tester), nazwę ekranową, pod którą będziesz widoczny w systemie (np. JanTester, ale bez polskich znaków - system sprawdzi, czy nazwa nie jest już zajęta), hasło do logowania (system powie, czy jest mocne), adres e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie, wreszcie przepisz kod antyspamowy (captcha), aby potwierdzić, że nie jesteś automatem. 
 • Kliknij przycisk Create my account.

W kolejnym kroku możesz wybrać jeden ze wskazanych obszarów tematycznych, który cię interesuje, aby znaleźć tam znajomych. Jednak będzie on obejmować osoby spoza Polski, zatem możesz go w zasadzie pominąć. Jednak jeśli chcesz śledzić np. jakichś znanych muzyków, polityków czy osoby z branży technicznej, możesz przewinąć listę i kliknięciem przycisku Follow włączyć dane osoby do listy osób śledzonych. To są zresztą tylko przykłady, na dobry początek. I tak utworzysz listę znajomych w czasie rzeczywistego użytkowania Twittera.

 • Kliknij przycisk Next step, aby przejść do wyszukiwania znajomych w poczcie.
 • Zaloguj się na swoje konto w Gmail. Hotmail czy AOL - system wyświetli osoby mające już konta w Twitterze. I znowu, kliknięciami follow możesz dodać osoby do listy.

 • Kliknij ponownie Next step.

System zaproponuje jeszcze inne osoby ze skrzynki kontaktowej, których nie ma w Twitterze, ale które ewentualnie mógłbyś zaprosić. Pomiń raczej ten etap, klikając Cancel w wyświetlonym okienku.

W kolejnym kroku możesz jeszcze znaleźć konkretne osoby, podając ich nazwy w okienku wyszukiwania. Kliknięcie follow wprowadzi je na listę znajomych.

Gdy ponownie klikniesz Next step, zostaniesz przeniesiony na swoją stronę w Twitterze. System przypomni jeszcze, że powinieneś odebrać list w poczcie elektronicznej i potwierdzić założenie konta. Wystarczy kliknąć podany w nim link.

Oto przykładowy interfejs na naszym koncie w Twitterze - do momentu potwierdzenia konta zawiera on nieco ograniczone funkcje.

Gdy już potwierdzisz konto, będziesz mógł korzystać z wszystkich dostępnych narzędzi. A jeśli zechcesz od razu coś wpisać, umieść po prostu kursor w polu What's happening i wpisz coś - nie więcej niż 140 znaków - a potem kliknięciem przycisku Update umieść w swoim strumieniu.

O obsłudze powiemy szerzej w kolejnych artykułach.

 

 

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3620
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 22999858