Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wstęp do Joomla

Czym jest Joomla

Email Drukuj PDF
autor: Paweł Wimmer

Joomla to oprogramowanie klasy CMS - Content Management System, czyli System Zarządzania Treścią. Jest programem bezpłatnym, o otwartym kodzie, którym może się posłużyć każda osoba zainteresowana zbudowaniem swojego portalu.

Bezpłatnych i komercyjnych systemów CMS jest wiele. Innym bardzo popularnym na świecie systemem jest bezpłatny Drupal, oferujący równie wielkie możliwości. Wśród mniej zaawansowanych użytkowników dużym powodzeniem cieszy się system Witryny Google, który tutaj także przedstawiamy.

Joomla jest systemem instalowanym na serwerze - użytkownik może zainstalować oprogramowanie na swoim własnym serwerze, korzystając z oprogramowania serwerowego Apache, MySQL i PHP dla Windows (WAMP) lub Linuksa (LAMP), względnie z oferty Microsoft Web Platform. Najczęściej jednak będzie korzystać z bezpłatnego lub komercyjnego konta założonego u jednego z dostawców usług internetowych. Przykładem portalu opartego na systemie Joomla jest właśnie kurs HTML. 

Joomla różni od tradycyjnych technik webmasterskich, gdyż pozwala tworzyć strony dynamiczne, oparte na bazie danych SQL i na skryptach server-side - w tym wypadku PHP, podczas gdy w tradycyjnym webmasterstwie stosowało się zazwyczaj techniki statyczne. Używanie Joomla nie wymaga formalnie znajomości języków HTML i CSS, gdyż webmaster pracuje w trybie wizualnym, zaś kod HTML i CSS jest tworzony automatycznie. Jednak znajomość tych języków jest zalecana, gdyż pozwala lepiej panować nad postacią portalu. Wielką zaletą tego systemu jest dostępność tysięcy rozszerzeń - bezpłatnych i komercyjnych - które rozbudowują możliwości witryny.

W niniejszym wstępie powiemy jedynie o podstawowych zasadach pracy z tym pięknym i eleganckim systemem, odsyłając Czytelnika do bogatej literatury o Joomla wydanej przez Helion. Po przestudiowaniu poradnika użytkownik będzie w stanie uruchomić swój portal i opanować obsługę w elementarnym zakresie, natomiast szczegóły znajdzie w książkach.  Pomijamy również etap zakładania konta na serwerze. Usługodawców znajdziesz łatwo, podając w wyszukiwarce Google czy Bing wyrazy kluczowe hosting joomla.

 

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3587
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 22082491