Warto jeszcze powiedzieć kilka słów o administrowaniu serwisem. Przykładem wagi strony administracyjnej była przedstawiona tu technika tworzenia systemu nawigacyjnego w witrynie - sięgaliśmy wtedy do zaplecza, klikając link Edytuj pasek poczny.
Zaplecze uruchamiamy też, klikając w prawym górnym rogu do przycisku Więcej czynności i wybierając polecenie Zarządzanie witryną. Zaplecze zawiera trzy sekcje - Zawartość witryny, Ustawienia witryny i Wygląd witryny. Powiemy tu jedynie o paru aspektach pracy, zalecając stopniowe spenetrowanie wszystkich informacji i opcji.
Na karcie Ogólne masz informacje o swojej witrynie, w tym tytuł i opis - możesz je zmienić w dowolnej chwili. Widzisz także ilość zajętego przez witrynę miejsca.
Na Udostępnianie możesz dodać inne osoby w roli współautorów, a nawet zarządzających witryną. Zapraszamy je, wysyłając do nich list na ich konta w Google.
Karta Układ witryny jest ci już znana - redagujesz na niej przede wszystkim pasek boczny witryny, co wykonujemy dość często, jeśli samodzielnie tworzymy system nawigacyjny. Pod przyciskiem Konfiguruj wyszukiwanie możesz rozszerzyć wyszukiwarkę o Google (domyślnie przeszukiwana jest jedynie witryna), a nawet i dodatkowe wyszukiwarki, choć to już nieco wyższa szkoła jazdy.
Na karcie Kolory i czcionki możesz zmodyfikować motyw graficzny witryny - takie elementy, jak czcionka i kolor tekstu, kolor poszczególnych elementów czy obrazy tła. W każdej chwili możesz powrócić do wartości domyślnych dla używanego przez siebie motywu graficznego.
Na karcie Motywy możesz wybrać inny szablon graficzny. Oczywiście wiąże się to z modyfikacją wyglądu stron, więc po zmianie powinieneś przejrzeć witrynę, czy nie doszło do jakichś zaburzeń.
Na karcie Strony widzisz listę wszystkich znajdujących się w witrynie stron. Z kolei karta Szablony zawiera listę szablonów stron. Domyślnie mamy cztery, zaś w poradniku mówiliśmy cały czas o używaniu jednego, domyślnego szablonu, jakim jest Strona internetowa. Masz jeszcze do dyspozycji Ogłoszenia (na bazie tego szablonu można zbudować miniblog), Lista (coś w rodzaju kartotekowej bazy danych) oraz Magazyn plików, gdzie możemy wstawiać pliki. Możesz także tworzyć własne szablony, redagując jakiś specjalny układ strony i zapisując go jako szablon pod własną nazwą.
Ponieważ poradnik ma być tylko wstępem do usługi, sugerujemy eksperymentowanie z rozmaitymi funkcjami, gdy dopiero ich praktyczne używanie pozwoli nabrać doświadczenia. Witryny Google to system dość prosty w obsłudze, ale jest oczywiste, że pełne panowanie nad poszczególnymi aspektami uzyskujemy dopiero z biegiem czasu.