Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Tworzenie artykułu

Email Drukuj PDF

Mając już gotowy zbiór sekcji i kategorii, możesz przystąpić do tworzenia pierwszego artykułu. Na razie portal jest pusty, bo choć zbudowałeś sekcje i kategorie, nie ma w nim jeszcze żadnych artykułów, które można by wyświetlić.

 • W menu Artykuły wybierz Artykuły - wszystkie.

 • Kliknij przycisk Utwórz po prawej stronie. Pojawi się edytor artykułów.
 • W polu Tytuł podaj tytuł artykułu (np. Hector z piłką) - możesz w nim oczywiście stosować polskie litery.

Pole Alias możesz pozostawić puste, ale możesz także je wypełnić, nie używając polskich liter ani spacji, np. hector-z-pilka. Zalecamy samodzielne tworzenie aliasów, gdyż są one wyświetlane jako tzw. proste lub przyjazne adresy w polu adresowym przeglądarki (Witryna - Konfiguracja - Witryna - Proste adresy), a lepiej będzie wyglądać adres rozowa-swinia niż rowa-winia, który wygenerowałby sam system pomijający automatycznie niełacińskie znaki.

 • W rozwijanym menu Sekcja wybierz właściwą sekcję, np. Zwierzaki. W polu Kategoria wybierz kategorię - jedną z przypisanych do wybranej sekcji, np. Psy.
 • W edytorze wpisz treść artykułu, w polu Strona startowa zaznacz opcję Tak.

 • Zapisz artykuł i kliknij polecenie Podgląd w prawym górnym rogu zaplecza administracyjnego. Zobaczysz swój artykuł na stronie głównej portalu.

Oczywiście w portalu umieszczamy często zdjęcia - bez nich nasza witryna byłaby mało atrakcyjna.

Fotografie możesz przesyłać na serwer za pomocą FTP (dane do FTP podaje twój usługodawca w trakcie zakładania konta), albo za pomocą menedżera plików, jeśli tworzysz witrynę lokalnie, w swoim komputerze. Klasyczną metodą przesyłania zdjęć jest jednak specjalny menedżer mediów.

 • W menu wybierz Witryna - Media.

 • Kliknij przycisk Wybierz plik i wybierz zdjęcie znajdujące się na dysku. Potem kliknij Rozpocznij wczytywanie. Fotografia zostanie umieszczona w katalogu zdjęć.

Uwaga: dla wygody zmień domyślny adres grafik. W menu wybierz Witryna - Konfiguracja, a potem w sekcji Katalog z grafikami usuń człon Stories, aby zarządca mediów "widział" więcej folderów.

 • Aby teraz wstawić zdjęcie do artykułu, otwórz artykuł do edycji, ustaw kursor w odpowiednim miejscu, po czym kliknij przycisk Grafika tuż pod edytorem. Wskaż myszką fotografię i kliknij przycisk Wstaw.

 • Zapisz zmieniony artykuł i przejdź do strony głównej portalu - zobaczysz, że zawartość została zmieniona.

W ten sposób możesz uzupełniać zasoby fotografii w swoim portalu i umieszczać zdjęcia w swoich artykułach.

Tytuł artykułu, pod jakim go publikujesz, będzie widoczny w pasku tytułowym przeglądarki internetowej. Odpowiada on znacznikowi title w metadanych dokumentu, w części head. Zwróć jeszcze uwagę na sekcję Metadane na prawo od artykułów - wypełnij w niej przede wszystkim pola opis, słowa kluczowe i autor. To także istotne dla poprawnego opisu strony, zwłaszcza dla wyszukiwarek internetowych. Dane te są również umieszczane w części head dokumentu. Możesz o tym przeczytać w rozdziale Struktura dokumentu w kursie HTML.

 

Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Joomla! Profesjonalne
tworzenie stron WWW

Joomla! 1.5 od kuchni. Ponad 130 przepisów!

Joomla! 1.5 od kuchni.
Ponad 130 przepisów!

Joomla. Tworzenie stron WWW. Szybki start.

Joomla. Tworzenie stron WWW.
Szybki start.

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3573
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21048336