W Internecie możesz znaleźć tysiące szablonów graficznych (płatnych i bezpłatnych), które możesz zastosować w swojej witrynie. Dzięki nim, a także możliwości swobodnego rozmieszczania modułów, witryny oparte na oprogramowaniu Joomla są tak zróżnicowane. Kombinacji jest niemal nieskończenie wiele.
Bardziej zaawansowanych użytkowników odsyłam w tym miejscu do znakomitego podręcznika Pawła Frankowskiego - Joomla! Budowa i modyfikacja szablonów:
System Joomla jest instalowany zazwyczaj z trzema szablonami - domyślnym rhuk_milkyway (możesz nawet wybierać warianty kolorystyczne) a także z JA_Purity i beez. Możesz je obejrzeć po wybraniu w menu Rozszerzenia - Szablony. Gdy zaznaczysz przycisk radiowy przy danym module, a następnie klikniesz przycisk Domyślnie, dany szablon zostanie zastosowany w twojej witrynie.
Przykładowo, kurs HTML jest oparty na szablonie JA_Purity. Gdy wybierzemy beez, witryna będzie wyglądać następująco:
Niewątpliwie ciekawym doświadczeniem będzie przejrzenie dostępnych w Internecie zasobów. Przykładowo, zajrzyjmy pod adres http://www.templatki.com. Spodobał nam się szablon Vintage dla Joomla 1.5, więc pobieramy na dysk plik z rozszerzeniem .zip.
Aby zainstalować szablon, wybierz w menu Rozszerzenia - Instalator. Kliknij przycisk Wybierz plik i wybierz plik szablonu na dysku. Kliknij teraz przycisk Wczytaj plik & Zainstaluj. Po chwili system poinformuje o zainstalowaniu szablonu.
Przejdź do Rozszerzenia - szablony, zaznaczy przycisk radiowy przy nowym szablonie i kliknij przycisk Domyślnie. Przejdź do witryny i odśwież ją. Zobaczysz taki widok:
Oczywiście musisz uważnie się przyjrzeć, czy wszystkie elementy witryny pasują do nowego szablonu - niekiedy trzeba dokonać niezbędnych poprawek, gdyż nieco inaczej są pozycjonowane poszczególne moduły. Nawet wtedy jednak żadne treści nie ulegną uszkodzeniu.
Kilka adresów witryn z szablonami:
http://www.siteground.com/joomla-hosting/joomla-templates.htm
http://www.templatemonster.com/joomla-templates.php
http://www.template4all.com/joomla/