Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Struktura treści

Email Drukuj PDF

Najważniejsze jest zrozumienie, jak organizowana jest treść w systemie Joomla. Przyjęto zasadę hierarchicznej organizacji materiału publikowanego w portalu. Na szczycie hierarchii są sekcje, te dzielą się na kategorie, natomiast artykuły są wkładane do kategorii należących do określonych sekcji.

Wynika z tego ważna sugestia co do sposobu pracy w portalu. Powinieneś przemyśleć strukturę swojego portalu i naszkicować ją sobie na kartce, a następnie postępować zgodnie ze sporządzonym planem. Może to wyglądać następująco:

Załóżmy, że tworzysz prywatną stronę poświęconą tobie i twojej rodzinie. Podzielmy więc najpierw zawartość na sekcje: Rodzina i przyjaciele, Praca zawodowa, Sport i hobby, Zwierzaki.

Teraz musimy przypisać do poszczególnych sekcji bardziej szczegółowe kategorie. Przykładowo, sekcję Rodzina i przyjaciele możesz podzielić na JaRodzina, Przyjaciele. Sekcję Sport i hobby możesz podzielić na kategorie odpowiadające konkretnym zainteresowaniom, np. Bieganie, Szachy, Rower. Zwierzaki podzielmy na przykład na Psy i Koty. To tylko przykłady ilustrujące sposób tworzenia zawartości portalu.

Graficznie wygląda to następująco:

Tworząc nowy artykuł, czyli najważniejszy element portalu, musisz go przypisać do jakiejś sekcji, a w jej ramach do jednej z dostępnych w tej sekcji kategorii. Przykładowo, pisząc tekst o jednym ze swoich psów przypiszesz go najpierw do sekcji Zwierzaki, a w jej ramach do kategorii Psy.

W taki sposób są organizowane wszystkie treści, zatem musisz rozpocząć od zbudowania hierarchii - o tym w następnym rozdziale.

 

 

Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Joomla! Profesjonalne
tworzenie stron WWW

Joomla! 1.5 od kuchni. Ponad 130 przepisów!

Joomla! 1.5 od kuchni.
Ponad 130 przepisów!

Joomla. Tworzenie stron WWW. Szybki start.

Joomla. Tworzenie stron WWW.
Szybki start.

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3573
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21048228