Z poprzedniego rozdziału wiemy już, jaka jest organizacja treści w systemie Joomla. Teraz trzeba przystąpić do konkretnych działań, czyli tworzenia sekcji i kategorii.
Wszystkie operacje wykonywane są na Zapleczu administracyjnym portalu. Zazwyczaj musisz dopisać do adresu twojego portalu ciąg /administrator, a następnie zalogować się, podając nazwę użytkownika i hasło. Po pomyślnym zalogowaniu zobaczysz panel administratora.
- Aby utworzyć nową sekcję, wybierz w menu Artykuły - Sekcje artykułów.
- Po prawej stronie zobaczysz rząd przycisków - kliknij Utwórz.
- W edytorze sekcji podaj nazwę sekcji (np. Rodzina i przyjaciele) w polu Tytuł, potem podaj alias (bez polskich liter i spacji, np. rodzina-i-przyjaciele) a następnie kliknij przycisk Zapisz znajdujący się po prawej stronie edytora.
Za każdym razem, po zapisaniu sekcji, będziesz wracać do listy sekcji. W analogiczny sposób utwórz pozostałe sekcje, jak Praca zawodowa, Sport i hobby, Zwierzaki.
Gdy utworzysz wszystkie sekcje, będą one widoczne na liście sekcji w takiej postaci:
OK, mamy już sekcje, czyli najwyższy poziom w hierarchii, teraz trzeba się zatroszczyć o wprowadzenie kategorii, które będą uszczegółowiać sekcje.
Jak powiedzieliśmy wcześniej, sekcja Rodzina i przyjaciele może zawierać przykładowe kategorie Rodzina i Przyjaciele.
- Aby utworzyć kategorię, wybierz w menu Artykuły - Kategorie artykułów.
- Na początku lista kategorii jest pusta. Kliknij przycisk Utwórz, a następnie wpisz w polu Tytuł nazwę kategorii, np. Rodzina, oraz alias, np. rodzina.
- Teraz ważna czynność - kliknij rozwijane menu Sekcja i wybierz sekcję Rodzina i przyjaciele. Zapisz kategorię, klikając przycisk Zapisz.
W ten właśnie sposób utworzyłeś kategorię i od razu przypisałeś ją do właściwej sekcji. W analogiczny sposób utwórz wszystkie pozostałe kategorie, przypisując je do odpowiednich sekcji. Gdy zakończysz ten etap. lista kategorii może wyglądać następująco:
Jak widać, lista kategorii pokazuje wszystkie kategorie i ich przypisanie do sekcji. Oczywiście każdą sekcję czy kategorię możesz zmienić, podając inną nazwę czy zmieniając przypisanie. Możesz ją także usunąć, dopisać nowe - wszystko zależnie od pojawiających się okoliczności. Ważne jest to, że na początku musisz utworzyć przynajmniej zrąb sekcji i kategorii, aby móc dalej rozwijać swój portal. Każdy nowy artykuł będziesz przypisywać do sekcji, a w jej ramach do kategorii. O tworzeniu artykułów powiemy w następnym rozdziale.