Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Sekcje i kategorie

Email Drukuj PDF

Z poprzedniego rozdziału wiemy już, jaka jest organizacja treści w systemie Joomla. Teraz trzeba przystąpić do konkretnych działań, czyli tworzenia sekcji i kategorii.

Wszystkie operacje wykonywane są na Zapleczu administracyjnym portalu. Zazwyczaj musisz dopisać do adresu twojego portalu ciąg /administrator, a następnie zalogować się, podając nazwę użytkownika i hasło. Po pomyślnym zalogowaniu zobaczysz panel administratora.

  • Aby utworzyć nową sekcję, wybierz w menu Artykuły - Sekcje artykułów.

  • Po prawej stronie zobaczysz rząd przycisków - kliknij Utwórz.

  • W edytorze sekcji podaj nazwę sekcji (np. Rodzina i przyjaciele) w polu Tytuł, potem podaj alias (bez polskich liter i spacji, np. rodzina-i-przyjaciele)  a następnie kliknij przycisk Zapisz znajdujący się po prawej stronie edytora.

Za każdym razem, po zapisaniu sekcji, będziesz wracać do listy sekcji. W analogiczny sposób utwórz pozostałe sekcje, jak Praca zawodowa, Sport i hobby, Zwierzaki.

Gdy utworzysz wszystkie sekcje, będą one widoczne na liście sekcji w takiej postaci:

OK, mamy już sekcje, czyli najwyższy poziom w hierarchii, teraz trzeba się zatroszczyć o wprowadzenie kategorii, które będą uszczegółowiać sekcje.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, sekcja Rodzina i przyjaciele może zawierać przykładowe kategorie Rodzina i Przyjaciele.

  • Aby utworzyć kategorię, wybierz w menu Artykuły - Kategorie artykułów.

  • Na początku lista kategorii jest pusta. Kliknij przycisk Utwórz, a następnie wpisz w polu Tytuł nazwę kategorii, np. Rodzina, oraz alias, np. rodzina.
  • Teraz ważna czynność - kliknij rozwijane menu Sekcja i wybierz sekcję Rodzina i przyjaciele. Zapisz kategorię, klikając przycisk Zapisz.

W ten właśnie sposób utworzyłeś kategorię i od razu przypisałeś ją do właściwej sekcji. W analogiczny sposób utwórz wszystkie pozostałe kategorie, przypisując je do odpowiednich sekcji. Gdy zakończysz ten etap. lista kategorii może wyglądać następująco:

Jak widać, lista kategorii pokazuje wszystkie kategorie i ich przypisanie do sekcji. Oczywiście każdą sekcję czy kategorię możesz zmienić, podając inną nazwę czy zmieniając przypisanie. Możesz ją także usunąć, dopisać nowe - wszystko zależnie od pojawiających się okoliczności. Ważne jest to, że na początku musisz utworzyć przynajmniej zrąb sekcji i kategorii, aby móc dalej rozwijać swój portal. Każdy nowy artykuł będziesz przypisywać do sekcji, a w jej ramach do kategorii. O tworzeniu artykułów powiemy w następnym rozdziale.

 

 

 

Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Joomla! Profesjonalne
tworzenie stron WWW

Joomla! 1.5 od kuchni. Ponad 130 przepisów!

Joomla! 1.5 od kuchni.
Ponad 130 przepisów!

Joomla. Tworzenie stron WWW. Szybki start.

Joomla. Tworzenie stron WWW.
Szybki start.

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3573
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21048350