Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Podstawy obsługi Twittera

Email Drukuj PDF

Gdy już wiemy, jak założyć konto w Twitterze, powinniśmy poznać techniki obsługi i zrozumieć interfejs. Jest on razie (luty 2010) w języku angielskim - jest też kilka innych języków, a polski ma się ponoć pojawić w 2010 roku. Na razie musimy sobie radzić z anglojęzycznymi poleceniami.

Gdy wejdziesz ponownie na stronę Twittera, musisz się zalogować, klikając polecenie Sign in i podając nazwę lub e-mail, a potem hasło. Możesz także zapamiętać hasło - nie polecamy zapamiętywania niczego w przeglądarce, gdy z danego komputera korzystają inne osoby. Gdy klikniesz przycisk logowania Sign in, zostaniesz przeniesiony do swojego strumienia danych.

Najważniejsze jest oczywiście umieszczanie wiadomości. Twitter dopuszcza maksymalnie 140 znaków w okienku. Gdy będziesz wpisywać tekst, liczba dostępnych jeszcze znaków będzie się sukcesywnie zmniejszać.

 

Jeśli z rozpędu przekroczysz liczbę 140 znaków, nad okienkiem pojawi się czerwona liczba ze znakiem minus mówiąca, o ile przekroczyłeś limit, a ponadto wygaśnie przycisk Update.

Gdy skończysz wpisywanie, kliknij Update, co spowoduje umieszczenie wpisu w strumieniu. Będzie on widoczny przynajmniej przez chwilę na pierwszym miejscu, natomiast pod samym formularzem edycji będzie zawsze widoczny twój ostatni wpis, niezależnie od tego, kiedy go wpisałeś. Liczba dotychczasowych wpisów będzie też widoczna w prawym panelu, przy twojej nazwie.

Strumień wpisów – twoich, a przede wszystkim osób, które śledzisz – zawiera graficzne awatary, same wpisy wraz z ewentualnymi linkami, a także czas, jaki upłynął od umieszczenia wpisu.

Listę wyłącznie twoich wpisów zobaczysz, gdy klikniesz w prawym panelu swoją nazwę – prowadzą one na stronę z twoim profilem, czyli na przykład http://twitter.com/JanTester.

Gdy zechcesz wycofać wpis, przesuń nad niego kursor – zobaczysz wtedy ikonę kosza oraz polecenie Delete - kliknięcie spowoduje usunięcie wpisu.

 

 

Gdy ją klikniesz, system zapyta, czy na pewno chcesz usunąć. Gdy klikniesz OK, wpis zniknie.

 

Możesz udzielić komuś odpowiedzi na jego wpis. Gdy przesuniesz kursor nad wpis, zobaczysz zakrzywioną strzałkę i polecenie Reply.

 

Kliknięcie strzałki spowoduje umieszczenie w formularzu edycji nazwy tego użytkownika poprzedzonej znakiem @. Gdy wpiszesz treść i klikniesz przycisk Reply, w strumieniu zostanie umieszczona twoja odpowiedź. 

Pamiętaj, że odpowiedzi skierowane do innych użytkowników Twittera będą widoczne dla wszystkich osób, które śledzą twój strumień. Są to po prostu publiczne wpisy (różniące się od prywatnych, o których jeszcze powiemy).

Wygląda to tak: 

 

Zwróć jeszcze uwagę, że wszystkie skierowane do ciebie odpowiedzi, czyli mające postać @twoja_nazwa, będą widoczne zbiorczo, gdy w prawym panelu klikniesz polecenie @twoja_nazwa, tak jak tutaj @JanTester.

 

Jest oczywiste, że nie siedzimy w Twitterze non-stop (choć niektórzy to podobno robią), zatem wszelkie wpisy (tweety) z twoją nazwą w treści będziesz mógł przeczytać w dowolnej chwili, zaglądając w dogodnym momencie właśnie na stronę @twoja_nazwa.

Oprócz publicznych wpisów, widocznych dla każdej osoby, która śledzi twoje wpisy, możesz także wysyłać do korespondentów prywatne wiadomości (direct message), które będą widziane wyłącznie przez niego.

Najprościej jest wpisać d nazwa_uzytkownika, a potem treść wiadomości. Gdy wpiszesz w oknie d nazwa, nad formularzem pojawi się komunikat Direct message Nazwa, co sygnalizuje, że redagujemy prywatną wiadomość. Kliknięcie Send spowoduje wysłanie wiadomości. 

 

Na moment wyskoczy też pasek potwierdzający wysłanie prywatnej wiadomości.

 

Prywatne wiadomości – odebrane (Inbox) i wyslane (Sent) – zobaczysz po kliknięciu w prawym panelu Direct Messages. 

 

Zauważ, że możesz tutaj redagować prywatne wiadomości do innych osób, wybierając z listy Send swojego korespodenta i wpisując treść w formularzu. Jest to dobre wtedy, gdy akurat nie pamiętamy dokładnej nazwy. Gdy ją pamiętamy, szybciej i wygodniej jest użyć opisanej wyżej techniki d nazwa. Uwaga: nie możesz wysłać prywatnej wiadomości do osoby, która nie śledzi twoich wpisów. To słuszne podejście twórców Twittera - znane postacie byłyby zalewane prywatnymi wiadomościami od nieznanych im osób.

Na stronę główną możesz powrócić na kilka sposobów, choćby klikając link Home w pasku narzędziowym Twittera. 

Jest jeszcze kolejna technika, o której warto pamiętać - Retweet. Jest to technika, która pozwala upublicznić w swoim strumieniu wpis innej osoby. Pamiętaj, że każdy ma grupę swoich odbiorców i tylko częściowo się one pokrywają (zwykle w niewielkim stopniu lub w ogóle). Gdy zobaczysz jakąś ciekawą wypowiedź, a zechcesz ją udostępnić swoim odbiorcom, przesuń kursor myszki nad tę wypowiedź, a gdy pojawi się polecenie Retweet, kliknij je.

 

Wyskoczy wtedy okienko z pytaniem Retweet to your followers? Kliknij Yes, aby potwierdzić. Twoje retweety nie będą widoczne dla ciebie w głównym strumieniu (zobaczą je oczywiście twoi korespondenci), zobaczysz je natomiast, gdy wejdziesz na stronę ze swoimi wpisami, klikając swoją nazwę - są one oznaczone ikonką z dwiema strzałkami. Każdy retweet możesz wycofać, klikając polecenie Undo.

 

Znasz już podstawowe techniki obsługi Twittera - jednak piszesz nie dla siebie, ale dla innych. Dlatego będziemy się musieli zająć pozyskiwaniem społeczności, z którą chcemy mieć kontakt w Twitterze. Ale o tym w następnych odcinkach.

 

 

 

 

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3605
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 22641597