Do tej pory prace nad kolejnymi specyfikacjami CSS trwały latami i użytkownicy dostawali kompletne dokumenty obejmujące pełen zestaw stylów. Trzecia specyfikacja wprowadza pojęcia modułów, które dzielą specyfikację na kilkanaście mniejszych części ściśle powiązanych z danym zagadnieniem. Na przykład moduł o nazwie Text (http://www.w3.org/TR/css3-text) grupuje wszystkie elementy odpowiedzialne za formatowanie tekstu. Natomiast moduł List (http://www.w3.org/TR/css3-lists) zawiera wszystkie style wykorzystywane podczas formatowania list.
Poniżej prezentuję wykaz modułów, które są dostępne w chwili pisania niniejszej części kursu. Musisz jednak mieć świadomość, że liczba modułów może ulec zmianie. Pamiętaj również o tym, że żaden z modułów nie ma jeszcze finalnej wersji, a więc ich ostateczny kształt i zawartość może ulec zmianie.
CSSOM View
Selectors
Media Queries
Marquee
Image Values
Flexible Box Layout
3D Transforms
2D Transforms
Advanced layout
Animations
Attribute Syntax
Syntax
Aural Style Sheets
Speech
Backgrounds and Borders
Basic User Interfaces
Box Model
Cascading and Inheritance
Color
Fonts
Generated Content for Paged Media
Generated and Replaced Content
Grid Positioning
Hyperlink Presentation
Introduction
Line Layout
Lists
Maths
Multi Column Layout
Namespaces
Object Model
Paged Media
Positioning
Presentation Levels
Reader Media Types
Ruby
Scoping
Tables
Text
Text Layout
Transitions
Values and Units
Web Fonts
Modularna budowa specyfikacji CSS3 to spory krok do przodu, który ma ułatwić dalsze rozwijanie kaskadowych arkuszy stylów. Do tej pory, aby specyfikacja mogła zostać oficjalnie zatwierdzona, niezbędne było zakończenie wszystkich prac. Natomiast od teraz poszczególne moduły będą mogły być zatwierdzane indywidualnie i publikowane jako finalne wersje. Mówiąc prościej, od teraz nie musimy czekać, aż twórcy kolejnych wersji CSS skończą prace nad wszystkimi definicjami i udostępnią nam kolejną specyfikację.
Modularna budowa CSS3 to również duże ułatwienie dla twórców przeglądarek stron WWW. Od teraz przeglądarki będą mogły szybciej wdrażać obsługę kaskadowych arkuszy stylów, opierając się na już zatwierdzonych modułach. Miejmy nadzieję, że na pełną obsługę trzeciej specyfikacji CSS nie będziemy musieli czekać wiele lat, tak jak to miało miejsce do tej pory.
Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że wyspecjalizowana przeglądarka, np. przeznaczona dla osób niewidomych, nie będzie musiała obsługiwać całej specyfikacji CSS3, aby być z nią zgodna. Na przykład wspomniana przeglądarka nie będzie musiała obsługiwać formatowania tekstu czy kolorów.