O tym, co czytelnik witryny zobaczy po wejściu na naszą stronę, decydują nie tylko artykuły. Układ witryny zależy od użytych w niej modułów.
Choć nie zostało to wyraźnie powiedziane, w naszej witrynie mamy już jeden moduł - jest nim moduł odpowiadający za wyświetlanie menu głównego.
Typowa witryna zawiera wiele modułów - schematycznie można je przedstawić następująco:
To właśnie moduły są pośrednikiem między tworzonymi przez nas treściami, systemem nawigacyjnym i wieloma innymi elementami, a czytelnikiem. Aby wprowadzić do witryny menu, reklamę, stopkę czy jakiś inny element, musisz utworzyć moduł, potem przypisać mu jakąś zawartość, a następnie umieścić ten moduł w odpowiadającym ci miejscu w interfejsie.
Zobaczmy zatem, jak tworzy się moduły.
W menu wybierz Rozszerzenia - Moduły.
- Kliknij przycisk Nowy.
- W kolejnym etapie wybierz typ modułu, zaznaczając przycisk radiowy - w naszym przykładzie spróbujemy wprowadzić do witryny utworzone w poprzednim rozdziale menu.
- Kliknij przycisk Dalej po prawej stronie.
- W następnym etapie podaj tytuł menu, wybierz pozycję modułu (np. right), a w parametrach modułu wybierz na rozwijanej liście utworzone wcześniej menu.
- Kliknij przycisk Zapisz, aby zapisać moduł i ostatecznie umieścić go w witrynie.
Moduł z menu pojawi się na liście modułów twojej witryny. Możesz go tam włączać i wyłączać, zależnie od potrzeb, możesz także w dowolnym momencie zmienić parametry modułu, na przykład jego pozycję czy nazwę.
Gdy przejdziesz do witryny i odświeżysz widok, zobaczysz swój nowy moduł.
Zobaczmy teraz, jak wstawić moduł zawierający informacje o najchętniej czytanych w witrynie artykułach. Tym razem wybierzemy nie typ menu, lecz najczęściej czytane. Nadamy modułowi tytuł Hity witryny, wybierzemy dla niego pozycję left i zapiszemy. Moduł pojawi się od razu w witrynie. Zawartość będzie wyświetlana na podstawie statystyk zliczanych automatycznie przez system.
Gdy wybierzesz moduł migawki i umieścisz go z prawej strony, przypisując mu jakąś wybraną kategorię tekstów z witryny, witryna będzie losowo wyświetlać fragmenty artykułów, zachęcając do ich przeczytania.
Kolejny przykład modułu - wyszukiwarka (Szukaj), którą umieścimy z prawej strony (pozycja right).
W witrynie możesz umieścić sondę - najpierw trzeba utworzyć sondę (Komponenty - Sondy), a potem utworzyć moduł odwołujący się do niej. Gdy dla przykładu umieścimy sondę z lewej strony, wygląda ona następująco:
Gdy zagłosujesz lub tylko zechcesz sprawdzić wyniki i klikniesz przycisk Wyniki, zobaczysz aktualną sondę.
To tylko przykłady użycia modułów. W ten sposób możemy wzbogacić zawartość witryny, korzystając z rozmaitych komponentów i umieszczając moduły w odpowiadających nam miejscach. Pozycje modułów na ogół są typowe (right, left, top itd.), ale mamy też do dyspozycji pozycje user1, user2 itd., które są umieszczone w szablonie witryny zależnie od upodobania jego twórcy. Szablonów są tysiące i ich autorzy pozycjonują te elementy odmiennie. A gdy instalujemy w witrynie rozmaite rozszerzenia, zasoby modułów rosną.