Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Moduły

Email Drukuj PDF

O tym, co czytelnik witryny zobaczy po wejściu na naszą stronę, decydują nie tylko artykuły. Układ witryny zależy od użytych w niej modułów.

Choć nie zostało to wyraźnie powiedziane, w naszej witrynie mamy już jeden moduł - jest nim moduł odpowiadający za wyświetlanie menu głównego.

Typowa witryna zawiera wiele modułów - schematycznie można je przedstawić następująco:

To właśnie moduły są pośrednikiem między tworzonymi przez nas treściami, systemem nawigacyjnym i wieloma innymi elementami, a czytelnikiem. Aby wprowadzić do witryny menu, reklamę, stopkę czy jakiś inny element, musisz utworzyć moduł, potem przypisać mu jakąś zawartość, a następnie umieścić ten moduł w odpowiadającym ci miejscu w interfejsie.

Zobaczmy zatem, jak tworzy się moduły.

W menu wybierz Rozszerzenia - Moduły.

  • Kliknij przycisk Nowy.
  • W kolejnym etapie wybierz typ modułu, zaznaczając przycisk radiowy - w naszym przykładzie spróbujemy wprowadzić do witryny utworzone w poprzednim rozdziale menu.
  • Kliknij przycisk Dalej po prawej stronie.
  • W następnym etapie podaj tytuł menu, wybierz pozycję modułu (np. right), a w parametrach modułu wybierz na rozwijanej liście utworzone wcześniej menu.
  • Kliknij przycisk Zapisz, aby zapisać moduł i ostatecznie umieścić go w witrynie.

Moduł z menu pojawi się na liście modułów twojej witryny. Możesz go tam włączać i wyłączać, zależnie od potrzeb, możesz także w dowolnym momencie zmienić parametry modułu, na przykład jego pozycję czy nazwę.

Gdy przejdziesz do witryny i odświeżysz widok, zobaczysz swój nowy moduł.

Zobaczmy teraz, jak wstawić moduł zawierający informacje o najchętniej czytanych w witrynie artykułach. Tym razem wybierzemy nie typ menu, lecz najczęściej czytane. Nadamy modułowi tytuł Hity witryny, wybierzemy dla niego pozycję left i zapiszemy. Moduł pojawi się od razu w witrynie. Zawartość będzie wyświetlana na podstawie statystyk zliczanych automatycznie przez system.

Gdy wybierzesz moduł migawki i umieścisz go z prawej strony, przypisując mu jakąś wybraną kategorię tekstów z witryny, witryna będzie losowo wyświetlać fragmenty artykułów, zachęcając do ich przeczytania.

Kolejny przykład modułu - wyszukiwarka (Szukaj), którą umieścimy z prawej strony (pozycja right).

W witrynie możesz umieścić sondę - najpierw trzeba utworzyć sondę (Komponenty - Sondy), a potem utworzyć moduł odwołujący się do niej. Gdy dla przykładu umieścimy sondę z lewej strony, wygląda ona następująco:

Gdy zagłosujesz lub tylko zechcesz sprawdzić wyniki i klikniesz przycisk Wyniki, zobaczysz aktualną sondę.

To tylko przykłady użycia modułów. W ten sposób możemy wzbogacić zawartość witryny, korzystając z rozmaitych komponentów i umieszczając moduły w odpowiadających nam miejscach. Pozycje modułów na ogół są typowe (right, left, top itd.), ale mamy też do dyspozycji pozycje user1, user2 itd., które są umieszczone w szablonie witryny zależnie od upodobania jego twórcy. Szablonów są tysiące i ich autorzy pozycjonują te elementy odmiennie. A gdy instalujemy w witrynie rozmaite rozszerzenia, zasoby modułów rosną.

 

 

Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Joomla! Profesjonalne
tworzenie stron WWW

Joomla! 1.5 od kuchni. Ponad 130 przepisów!

Joomla! 1.5 od kuchni.
Ponad 130 przepisów!

Joomla. Tworzenie stron WWW. Szybki start.

Joomla. Tworzenie stron WWW.
Szybki start.

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3573
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21048230