Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Menu

Email Drukuj PDF

Do tej pory dostęp do artykułów możliwy był za pośrednictwem strony startowej, na której pojawiały się zajawki tekstów. Typowym narzędziem nawigacyjnym stosowanym w witrynach jest jednak menu.

Gdy instalujemy po raz pierwszy system Joomla (a nie decydujemy się na wprowadzenie przykładowych danych), otrzymujemy prawie pusty portal, z domyślnym szablonem graficznym i menu głównym widniejącym po lewej stronie.

Właśnie to menu możemy wykorzystać do poznania technik tworzenia menu. Warto od razu powiedzieć, że Joomla pozwala tworzyć wiele różnych menu wyświetlanych na poszczególnych stronach witryny, oferując rozbudowany i elastyczny zbiór narzędzi. W niniejszym wstępie ograniczymy się do najprostszych przykładów, które dadzą jednak orientację, jak to wszystko działa.

Gdy wybierzesz w menu Menu - Main menu (nazwę main menu ma zapewne to pierwsze menu, z jakim instaluje się system), zobaczysz w nim jedną pozycję - Home.

Aby utworzyć nową pozycję w menu, np. odsyłacz do artykułu, wykonaj sekwencję czynności:

 • Kliknij przycisk Utwórz.
 • Wybierz pozycję menu Artykuły.
 • Kliknij Artykuł.
 • W parametrach podstawowych po prawej stronie kliknij przycisk Wybierz i wskaż artykuł, do którego będzie tworzyć link.
 • W polu tytuł wpisz tytuł linku odpowiadający artykułowi.
 • Podaj alias, bez spacji i z łacińskimi zamiast polskich liter (pozycje w menu generują dynamicznie adres strony).
 • Kliknij przycisk Zapisz.

W efekcie w menu pojawi się nowa pozycja. Jej kliknięcie wczyta dany artykuł.

To był przykład pozycji w menu linkującej do artykułu. Możemy też linkować do całej sekcji lub kategorii. Jeśli zechcesz dać w menu link do kategorii, zamiast Artykuły -> Artykuł wybierz Artykuły - Kategoria, gdzie masz do wyboru Przegląd lub Lista. Gdy wybierzesz Przegląd, w parametrach podstawowych musisz wybrać kategorię, a także podać tytuł linku.

Gdy link zostanie umieszczony w menu, kliknięcie go spowoduje wczytanie zbioru artykułów należących do danej kategorii.

W analogiczny sposób tworzymy link do całej sekcji.

W Projektancie pozycji menu, gdzie widzisz wszystkie linki wprowadzone do danego menu, możesz włączać i wyłączać poszczególne pozycje menu, a także zmieniać strzałkami ich kolejność.

Jak powiedzieliśmy, możesz zaprojektować wiele układów menu i wykorzystywać je w różnych miejscach, zwłaszcza wtedy, gdy witryna jest rozbudowana i skomplikowana.

W podanym wyżej przykładzie wykorzystaliśmy gotowe menu pojawiające się po zainstalowaniu systemu. Aby utworzyć nowe menu, musisz sięgnąć w menu do Menu - Projektant menu. Widzisz w nim gotowe menu główne, ale możesz zbudować dowolnie wiele innych.

 • Aby utworzyć nowe menu, kliknij przycisk Utwórz.
 • W Szczegółach menu, w polu Tytuł, podaj tytuł, np. Edukacja.
 • W polu Nazwa menu musisz podać unikatową nazwę menu, nie stosując polskich liter i spacji, np. edukacja.
 • Kliknij przycisk Zapisz, aby wprowadzić menu do systemu.
 • Na razie celowo pomijamy możliwość automatycznego utworzenia modułu.

Nowe menu pojawi się na liście i będzie czekać na dodanie poszczególnych pozycji menu.

Rozwiń teraz menu Menu. Zobaczysz w nim nową pozycję, czyli właśnie wprowadzone do systemu menu o podanej nazwie. Kliknij tę nazwę.

Zostaniesz przeniesiony do znanego ci już Projektanta pozycji menu, w którym możesz zbudować listę linków w sposób, jaki przedstawiliśmy wyżej w odniesieniu do menu głównego.

Gdy ukończysz tworzenie linków (można je w dowolnym momencie uzupełniać, a także usuwać, włączać i wyłączać), menu będzie czekać na opublikowanie we właściwym miejscu witryny. Wymaga to już jednak znajomości pojęcia modułów. Menu nie pojawia się w witrynie automatycznie - musi być w niej umieszczone za pomoc specjalnej techniki. O modułach powiemy w następnym rozdziale.

 

 

Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Joomla! Profesjonalne
tworzenie stron WWW

Joomla! 1.5 od kuchni. Ponad 130 przepisów!

Joomla! 1.5 od kuchni.
Ponad 130 przepisów!

Joomla. Tworzenie stron WWW. Szybki start.

Joomla. Tworzenie stron WWW.
Szybki start.

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3573
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 21048313