Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Listy użytkowników w Twitterze

Email Drukuj PDF

Użytecznym narzędziem Twittera, wprowadzonym zresztą dopiero jesienią 2009 roku, są tak zwane listy. Najprościej rzecz biorąc, to listy adresowe, które możemy sami tworzyć i wykorzystywać prywatnie lub udostępniać innym osobom.

Jak zatem utworzyć listę?

 • W prawym panelu, w sekcji Lists kliknij New list.
 • W okienku, w polu List name, podaj nazwę, ale bez polskich liter, bo Twitter ich tu nie akceptuje - podam na przykład nazwę Blogerzy-komputerowcy. Jeśli nazwa ma spacje, to Twitter utworzy adres @mojanazwa/nazwa-listy.

 • W polu Description podaj opis listy, jednak też bez polskich liter.
 • Pozostaw opcję Public, jeśli chcesz, aby inni mogli subskrybować tę listę.
 • Kliknij Create list.

 • W wyświetlonym oknie wpisz nazwę poszukiwanej osoby i kliknij Search.
 • Gdy ukaże się wizytówka danej osoby, rozwiń drugi przycisk od prawej (zarządzanie listami) i "zaptaszkuj" nazwę listy, do której chcesz ją włączyć.

 • W analogiczny sposób dodaj inne osoby.
 • Gdy skończysz, w prawym panelu będzie widniała gotowa lista.

Gdy ją klikniesz, a potem klikniesz View list page, ukaże się informacja, ile osób jest na liście (following) i ile osób ją śledzi (followers). 

Przykładowo, adres utworzonej właśnie listy z following to: http://twitter.com/JanTester/blogerzy-komputerowcy/members. Inne osoby będą mogły dotrzeć do tej listy, widząc ją w twoim panelu, ale możesz też doraźnie podać ten adres we wpisie, aby inne osoby mogły od razu ją zasubskrybować, korzystając z przycisku Follow this list na stronie: http://twitter.com/JanTester/blogerzy-komputerowcy.

Subskrybowane listy, własne i cudze, są widoczne w prawym panelu każdego użytkownika. Oczywiście prywatne listy są widziane jedynie przez ich właścicieli.

Jeśli zobaczysz u kogoś listę, która może być interesująca, kliknij ją, przyjrzyj się jej, a potem ewentualnie kliknij przycisk Follow this list. Lista znajdzie się od razu w twoim prawym panelu.

Przy nazwie każdego użytkownika widnieje informacja, w ilu listach został umieszczony przez inne osoby (listed). Możesz kliknąć ten link i przejrzeć takie listy, a także ewentualnie zaabonować któreś z nich.

 

Utworzona przez ciebie lista nie jest oczywiście zamknięta. W dowolnej chwili możesz dodać kolejną osobę, wchodząc na jej stronę, rozwijając przycisk zarządzania listami i zaznaczając pole listy, w której dana osoba ma się znaleźć. Podobnie możesz usuwać osoby z listy. Oczywiście gdy inne osoby zasubskrybowały twoją listę, będą widziały zawsze jej aktualny stan, o którym ty decydujesz.

Warto uświadomić sobie na zakończenie, czym tak naprawdę różnią się listy użytkowników od bazy naszych kontaktów, a także jaki jest sens tworzenia list.

Listy tworzymy na ogół według kryterium tematycznego. Mogą to być np. polscy posłowie, blogerzy komputerowi, dziennikarze, muzycy itd. Gdy klikniemy taką listę, zobaczymy strumień wpisów pochodzących od osób znajdujących się na liście. Jednak wpisy te nie są widoczne w naszym codziennym strumieniu, a jedynie wtedy, gdy klikniemy listę. Zatem służą one przede wszystkim do wydzielenia interesujących nas z jakiegoś powodu wypowiedzi (np. tweety naszych najbliższych przyjaciół), które widzimy w jednym miejscu, a których nie musimy wyłuskiwać spośród wpisów generowanych przez osoby znajdujące się w naszej standardowej bazie kontaktów. Co istotne, żadna osoba umieszczona na liście nie jest automatycznie wrzucana do podstawowej bazy kontaktów - widnieje tylko na liście, chyba że jawnie ją wprowadzimy do bazy.

Jak widać, to kwestia wygody. Bieżący strumień może służyć do codziennego kontaktowania się z naszymi znajomymi, zaś listy można doraźnie przeglądać, gdy zajdzie taka potrzeba.

Nietrudno też dostrzec społecznościowy charakter tego narzędzia - śledząc listy utworzone przez inne osoby dotrzesz być może do adresów osób, których sam byś nie znalazł. Możesz je włączyć do swojej standardowej bazy kontaktów.

 

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3601
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 22551356