Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Współpraca z przeglądarką (model DOM)

Email Drukuj PDF

Aby za pomocą języków skryptowych można było manipulować elementami strony czy też zachowaniem przeglądarki, muszą być zdefiniowane zasady takiej współpracy. Innymi słowy, jeśli chcemy się odwołać do jakiegoś elementu witryny, np. akapitu tekstowego, aby zmienić jego treść, to musimy wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Pomaga nam w tym DOM (z ang. Document Object Model), czyli obiektowy model dokumentu. Teoretycznie model ten jest niezależny od przeglądarki i języków skryptowych, niestety ze względów historycznych występują różnice implementacyjne. Na szczęście współczesne przeglądarki z każdą kolejną wersją coraz lepiej obsługują model DOM zgodny ze standardami W3C.

DOM jest modelem hierarchicznym i udostępnia zestaw obiektów odzwierciedlających dokument HTML oraz elementy okna przeglądarki. Jest to struktura drzewiasta, w której elementy niższego poziomu są węzłami elementów wyższego poziomu. W uproszczeniu można ją przedstawić tak, jak zaprezentowano to na rysunku 4.1.

Rysunek 4.1. Hierarchia standardowych obiektów przeglądarki

Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym obiektom i zobaczmy, jak wykorzystywać ich właściwości i metody do obsługi elementów witryny.

 

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3607
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 22647058