Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wstęp

Email Drukuj PDF

Autor:

JavaScript to skryptowy język programowania najczęściej wykorzystywany na witrynach internetowych. Jest on obsługiwany przez większość współczesnych przeglądarek WWW. Pozwala na umieszczanie w kodzie HTML lub XHTML skryptów wykonujących różne zadania — jakich, to już zależy od programisty. JavaScript to również jeden ze składników DHTML-a, czyli Dynamicznego HTML-a (z ang. Dynamic HTML). Można powiedzieć, że DHTML to technika tworzenia i modyfikacji elementów strony za pomocą języka skryptowego.

Wszystko to pozwala na budowanie stron reagujących na działania użytkownika, sprawdzanie poprawności formularzy, obsługę elementów interfejsu strony (np. dynamicznych menu i przycisków), dynamiczne generowanie treści oraz realizację wielu innych efektów. Aby jednak tworzyć takie witryny, najpierw trzeba poznać sam JavaScript i sposoby pisania w nim skryptów.

Historia tego języka sięga połowy lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to w firmie Netscape powstał język LiveScript przemianowany następnie (w roku 1995) na JavaScript. Jego głównym twórcą był Brendan Eich. W kolejnych latach powstały kolejne wersje, język został też ustandaryzowany przez organizację ECMA (międzynarodowa organizacja standaryzacyjna, skrót pochodzi od dawnej nazwy European Computer Manufacturers Association). Pewne zamieszanie panuje w nazewnictwie, gdyż używane są nazwy JavaScript, ECMAScript oraz (dla produktów firmy Microsoft) JScript. Nazwa ECMAScript określa standard języka. Z kolei JavaScript czy JScript to implementacje tego standardu występujące w konkretnych produktach, najczęściej przeglądarkach. Zależności między tymi systemami nazewnictwa, w pewnym uproszczeniu, obrazuje tabela A.1. Można przyjąć, że obecnie występujące na rynku wersje najpopularniejszych przeglądarek (FireFox 2 i 3, Internet Explorer 6, 7, 8, Opera 9, 10, Chrome) są zgodne z ECMAScript v3, czyli JavaScript 1.8 oraz JScript 5.5 i 5.6.

Tabela A.1. Zależności między wersjami JavaScriptu

ECMAScript

JavaScript

JScript

Przeglądarki

1.0

1.1

Netscape 2.0, Internet Explorer 3.0

1.1

2.0

Netscape 3.0, Internet Explorer 3.0

1.2

-

Netscape 4.0 – 4.05

v1

1.3

3.0

Netscape 4.06 – 4.7, Internet Explorer 4

1.4

4.0

Brak implementacji w przeglądarkach

5.0, 5.1

Internet Explorer 5.0, 5.1

v3

1.5

5.5

Netscape 6, Firefox 1, Internet Explorer 5.5

v3

1.6

5.6

Firefox 1.5, Internet Explorer 6

v3

1.7

5.7

Firefox 2, Internet Explorer 7

v3

1.8

5.8

Firefox 3, Internet Explorer 8

v4

Realizacja zarzucona, brak implementacji w przeglądarkach

v5 (planowana)

Dotychczas brak implementacji w przeglądarkach

v6 (planowana, nazwa kodowa: harmony)

Dotychczas brak implementacji w przeglądarkach

Nie należy się jednak tą mnogością przejmować. W każdej współczesnej, popularnej przeglądarce mamy do czynienia z praktycznie tym samym językiem, który popularnie nazywamy JavaScriptem. Wszystkie podstawowe konstrukcje (a także większość nawet bardzo zaawansowanych) są takie same i zachowują się tak samo lub bardzo podobnie.

 

JavaScript. Nieoficjalny podręcznik

JavaScript.
Nieoficjalny podręcznik

JavaScript. Pierwsze starcie

JavaScript.
Pierwsze starcie

JavaScript. Praktyczny kurs

JavaScript.
Praktyczny kurs

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3620
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 22989509