Kurs języka HTML i CSS

Poradnik webmastera

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Komentarze w kodzie skryptu

Email Drukuj PDF

W treści skryptu można umieszczać jedynie taką treść, która może być interpretowana jako instrukcje JavaScript. Czasami jednak, szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych skryptów, warto dodać do takiego kodu komentarze objaśniające działanie poszczególnych jego fragmentów. Mówiąc ogólnie, wszystko to, co jest umieszczone wewnątrz skryptu, a nie jest kodem JavaScript, musi być poprawnie oznakowane jako komentarz. Do dyspozycji są dwa typy komentarzy — wierszowy i blokowy.

Komentarz blokowy

Komentarz blokowy rozpoczyna się od znaków /* i kończy znakami */. Wszystko, co znajduje się pomiędzy, traktowane jest jako komentarz i jest pomijane przy przetwarzaniu kodu. Umiejscowienie komentarza blokowego jest praktycznie dowolne, może on się nawet znaleźć w środku instrukcji (pod warunkiem że nie zostanie przedzielone żadne słowo). Komentarzy blokowych nie wolno zagnieżdżać, można natomiast wewnątrz nich stosować komentarze wierszowe (liniowe). Konstrukcja komentarza blokowego ma następującą postać:

<script type="text/javascript">

/*

... treść komentarza ...

*/

</script>

Komentarz wierszowy

Komentarz wierszowy (liniowy) zaczyna się od znaków // i obowiązuje do końca danej linii skryptu. Wszystko, co występuje po tych dwóch znakach, aż do końca bieżącej linii, jest ignorowane przez kompilator. Konstrukcja komentarza wierszowego przedstawia się następująco:

<script type="text/javascript">

//treść komentarza wierszowego...

</script>

Komentarz wierszowy może się znaleźć w środku komentarza blokowego:

/*

//treść komentarza

*/

 

JavaScript. Nieoficjalny podręcznik

JavaScript.
Nieoficjalny podręcznik

JavaScript. Pierwsze starcie

JavaScript.
Pierwsze starcie

JavaScript. Praktyczny kurs

JavaScript.
Praktyczny kurs

Nowości Helionu

Statystyki

Użytkowników : 3620
Artykułów : 513
Zakładki : 28
Odsłon : 22989430