Funkcje są to wydzielone bloki kodu przeznaczone do wykonywania konkretnych zadań. Tworzy się je przy użyciu słowa kluczowego function. Dzięki temu można wydzielić bloki funkcjonalne kodu (co zwiększa jego przejrzystość i ułatwia programowanie) oraz wielokrotnie wykonywać ten sam zestaw instrukcji bez konieczności każdorazowego umieszczania ich w kodzie skryptu. Taka konstrukcja ma schematyczną postać:
funtion nazwa_funkcji()
{
//instrukcje wnętrza funkcji
}
Przy nazywaniu funkcji obowiązują podobne zasady jak przy zmiennych. Nazwa może się składać z liter, cyfr oraz znaków podkreślenia, nie może się jednak zaczynać od cyfry. Aby wykonać instrukcje znajdujące się wewnątrz funkcji (pomiędzy znakami nawiasu klamrowego), należy ją wywołać. Wywołanie polega na umieszczeniu w skrypcie nazwy funkcji wraz z występującym po niej nawiasem okrągłym. W praktyce tego typu konstrukcja będzie miała postać widoczną na listingu 2.24.
Listing 2.24. Budowa prostej funkcji
<script type="text/javascript">
function func()
{
document.write("Instrukcja document.write z wnętrza funkcji");
}
func();
</script>
W skrypcie najpierw została zdefiniowana funkcja o nazwie func, a następnie została ona wywołana przez podanie jej nazwy zakończonej nawiasem okrągłym. Wewnątrz funkcji (stosuje się też termin „w ciele funkcji”) umieszczona jest instrukcja document.write. Ponieważ wywołanie funkcji jest równoznaczne z wykonaniem znajdujących się w niej instrukcji, w przeglądarce zobaczymy zdefiniowany napis.